Grup Hepsi Fan Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grup Hepsi Fan Club

Spr En Büyük Hepsi Clubu

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Uçan kurbağalar

2 posters
YazarMesaj
cmrkmr

cmrkmr

Uçan kurbağalar Empty
MesajKonu: Uçan kurbağalar   Uçan kurbağalar EmptyPaz Ocak 18, 2009 7:17 pm

Uçan kurbağalar Imperiaflex090qu9

Dünyadaki ağaç kurbağalarından çoğu perde ayaklı değildir. Hayatlarında hiç yüzmediklerine göre buna neden gerek olsun ki? Oysa, Borneo'nun uçan kurbağalarının perdeli ayaklara sahip olmak için bir başka nedeni var. Ayak parmaklarının fazladan uzunluğu ve perdeli yapısı, süzülürken gereksindikleri sıçrayışta açılarak 'kanat' görevi görür. Bu kurbağalar süzülmekle kalmaz, uçuşları sırasında ayaklarının açısını da ayarlar, 180 derecelik dönüşler bile yapabilir. Ayaklarındaki yapışkan yastıkçıklar, ağaç gövdelerine ya da sarmaşıklara tırnaklarıyla tutunmakta zorlandıkları inişlerde onlara yardım eder.
Ağaç tepelerinde büyük olasılıkla böceklerle beslenerek sürdükleri yaşamları hakkında elimizde çok az bilgi var. Ancak çiftleşmek için yere akın ettikleri o özel durumlardan birinde, ben de uçan bir Wallace kurbağasıyla karşılaşmıştım. Bu tür, ünlü 19. yüzyıl doğabilimci Alfred Russel Wallace tarafından keşfedilmiş olup uçan kurbağaların en irisidir. Genişliği dört santimetreyi bulur. Bir gece yerel bir doğabilimciyle Kuzey Borneo yağmur ormanlarının derinliklerine gittim. Beni sakallı domuzlara ait çamurlu bir havuzun yanına götürdü. Uçan Wallace kurbağalarının favori çiftleşme alanıydı burası. Şansımız yerindeydi. Müthiş bir sağanak geçmiş ve ardından kurbağalar yere inmişlerdi.
Havuzun çevresindeki çalılıklardan bir erkek kurbağa sesleniyordu. Birazdan diğer kurbağaların yaklaştıklarını duyduk. Dallardan çalılığa doğru kayıyor ve çamurlu birikintiye doğru ilerliyorlardı. Yumurtalar burada su üzerindeki yapraklara bırakılacak, böylece larva haline geldiklerinde havuza inerek büyüyebileceklerdi. Larvalar kurbağa olduklarında yine ağaç örtüsüne çıkıyor ve yine nadiren çiftleşmek üzere yere iniyordu.

Yağmur ormanında gecenin zifiri karanlığı. Bir yaratık, devasa boyutlardaki ağaçların tepelerinden, kanopiden kendini simsiyah boşluğa bırakıyor. Borneo Adası'na özgü en büyük uçan kurbağalardan biri o, Rhacophorus nigropalmatus. Havada süzülürken su birikintilerine yakın ağaçların üzerindeki dişileri çağırıyor. Cezp edebildikleriyle çiftleşecek
chatlaq-emo

chatlaq-emo

Uçan kurbağalar Empty
MesajKonu: Geri: Uçan kurbağalar   Uçan kurbağalar EmptyPtsi Ocak 19, 2009 8:10 am

saol sheqer xD

Uçan kurbağalar
1 sayfadaki 1 sayfası